GENEL YAYIN YÖNETMENİMİZ TRT'DE
Genel Yayın Yönetmenimiz Kayhan Öztürk, TRT Haber Ekonomi Ajandası programında soruları yanıtladı

Finansgundem Genel Yayın Yönetmeni Kayhan Öztürk, krizden çıkışın başladığını ancak Goldman benzeri sürprizlerin önümüzdeki dönemde yeniden gündeme gelebileceğini belirtti.

TRT Haber'de her gün sabah ve akşam kuşaklarında yayınlanan sunuculuğunu Seda Akbay'ın, yapımcı ve yönetmenliğini Erdoğan Şentürk'ün üstlendiği 'Ekonomi Ajandası' programına katılan Öztürk, Türkiye ve global piyasalardaki son gelişmeleri ve ekonomi gündemini değerlendirdi.

Öztürk, "Dünya genelinde toparlanma süreci başlamışken Goldman Sachs olayı ortaya çıktı. Orada zararın boyutları henüz ortaya çıkmadı. Denetleyici kurum mali büyüklüğü ortaya koyarsa, tablo daha da netleşecek" dedi
; Öztürk, Obama'nın bazı finans kurumlarında denetlemeye gideceği yönünüdeki iddilardan sonra ortaya çıkan bu olayların tesadüf olmadığını belirterek, finans sektöründe denetimin çok önemli olduğunu söyledi.

TÜRKİYE BU SÜRECİ DAHA ÖNCE YAŞADI Öztürk şöyle konuştu: "Bizim 2001 yılından kalan bir tecrübemiz var. Bazen kangren olan yarayı kesmemiz gerekebilir. Bu anlamda Obama'nın bahsettiği plan ve finansal denetime ihtiyaç var." İnternet dünyasındaki gelişmeleri de değerlendiren Öztürk, iş dünyası ve borsa yatırımcısının ekonomi sitelerini yakından takip ettiğini belirterek, "En fazla tüketim yapan gençlerin internete büyük ilgli duyduğunu ancak ekonomi ve haber sitelerinden ziyade facebook gibi sosyal medya ilgi duyduğunu görüyoruz" dedi.

Gündemdeki konuları ve gazete haberlerini yorumlayan Finansgundem Genel Yayın Yönetmeni Kayhan Öztürk, Avrupa'yı esir alan kül bulutlarının turizm sektörü üzerinde olumsuz etki yaratacağını belirterek açıklamalarına şöyle devam etti: "Sadece turizm değil, işdünyası için de sıkıntılı bir dönem. Çünkü bu dönemde birçok iş anlaşması yapılamadı. Avrupa yollarında 45 saatlik otobüs yolculuğu zor olduğu için çok fazla tercih edilmiyor. Ancak bu kriz bize Türkler'in ne kadar girişimci olduğunu gösterdi.

Macera amaçlı bile olsa ülkelerine dönmek isteyen turistler için hemen otobüs seferleri düzenlendi. Yaşadığımız siyasi ve ekonomik krizler bizi her olumsuzluğa karşı acil tedbir alma konusunda uzmanlaştırdı." Son günlerin önemli gündem maddesi haline gelen Fenerbahçe-Beşiktaş maçının ekonomik boyutlarını da dile getiren Öztürk, kulüpler için Avrupa kupalarının önemli gelir kalemi olduğunun altını çizerek, "Bir Beşiktaşlı olarak eğer biz şampiyon olamazsak Bursa olsun" dedi ve gönlündeki şampiyon adayını açıkladı.

Öztürk ,işdünyası ile hükümet arasında yaşanan istihdam tartışmaları da farklı bir bakış açısıyla yorumladı: "Herkesin kendisine göre haklı yanları var. Hükümet istihdamı artırmak istiyor, işdünyası ise temkinli tavrını koruyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Ahmet Nazif Zorlu 800 kişiyi işe alacağını açıkladı. Bu dönemde belki bazı işadamları yeni istihdam sağlayamaz ama bazı iş adamları da yatırımlarını sürdürüp yeni alımlar yapabilir.

Olayı bu pencereden bakmak lazım." Yaz aylarında tarım ve turizm sektöründe yaşanacak işgücü artışıyla birlikte istihdam verilerin daha olumluya döneceğine işaret eden Öztürk, önümüzdeki dönemde ekonomiyle ilgili beklentilerini şöyle sıraladı: "Goldman Sachs gibi olaylar yaşanmaya devam edecek. Bunun direkt olmasa da Türkiye'ye dolaylı yansımaları olacak. Bu noktada bütçe disiplininden kopmamak gererkiyor ki, ekonomi yönetiminin bu konuda çok hassas olduğunu görüyoruz.

Merkez Bankası ve ekmonomi yönetimi disiplin konusuna çok önem veriyor, bunu biliyoruz. Yakında Türkiye seçim sürecine girecek ve bunların önemini daha iyi anlayacağız. Hükümet ve para yönetimi popülist politikalara yönelmediği sürece dışardan ya da içeriden gelecek şokların ekonomi üzerinde çok büyük etki bırakacağını sanmıyorum. Ancak geçici sarsıntılar yaşanır."

Kaynak: FinansGündem


Copyright © 2012 GÜNDEM MEDYA GRUBU HER HAKKI SAKLIDIR.
Tel : 0( 212) 255 32 94 | E-Mail : iletisim@gundemmedyagrubu.com
Web sitemizde bulunan tüm içerikler Gündem Medya Grubu' na aittir . İzinsiz kullanım gibi durumlarda cezai işlem uygulanacaktır.